Web Content Display Web Content Display

Roślinny bank DNA i tkanek

Bank DNA i tkanek wybranych gatunków roślin powstał w trosce o ochronę tego, co najcenniejsze w polskich lasach –ich różnorodności biologicznej. W banku gromadzony jest materiał genetyczny wielu cennych dla środowiska roślin, w tym próbki DNA i fragmenty tkanek gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem.

W banku gromadzony jest materiał genetyczny wielu cennych dla środowiska roślin, w tym próbki DNA i fragmenty tkanek gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem.

Bankowanie próbek DNA stanowi jedną z form zabezpieczania materiału roślinnego ex situ, uzupełniając kolekcję banku nasion, kriobanku oraz herbarium LBG Kostrzyca.

Zasoby Banku DNA służą do prowadzenia badań umożliwiających identyfikację wybranych gatunków roślin na podstawie sekwencji DNA.

Źródłem DNA są niewielkie fragmenty tkanek –  najczęściej młode, zdrowe liście, zabezpieczone w terenie przy okazji zbioru nasion.

Próbki DNA pochodzą również z okazów zielnikowych, będących cennym źródłem materiału genetycznego.

Procedury laboratoryjne, powstałe na potrzeby tworzenia Banku DNA, konsultowane były z zagranicznymi specjalistami z Banku DNA, Królewskich Ogrodów Botanicznych, Kew w Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji o funkcjonowaniu banku DNA na stronie: www.barkodowanie.pl

(kliknij w obrazek, aby pobrać broszurę)

Asset Publisher Asset Publisher

Rozbudowa archiwum zielnego

Rozbudowa archiwum zielnego

Kolejne dwa regały stanęły właśnie w naszym archiwum zielnym. To dowód na to, że próbek w banku tkanek i okazów zielnikowych w herbarium LBG Kostrzyca przybywa.
LBG Kostrzyca laureatem międzynarodowego konkursu 2022 GGBN-GGI

LBG Kostrzyca laureatem międzynarodowego konkursu 2022 GGBN-GGI

Miło nam poinformować, iż LBG Kostrzyca został tegorocznym laureatem konkursu 2022 GGBN-GGI, organizowanego przez międzynarodowe Konsorcjum GGBN (Global Genome Biodiversity Network).
Tegoroczne zbiory roślin do banku DNA i tkanek właśnie ruszyły!

Tegoroczne zbiory roślin do banku DNA i tkanek właśnie ruszyły!

Kolekcja tkanek, którymi są najczęściej liście oraz próbek DNA w banku DNA i tkanek stale się powiększa.
Kolekcja roślin w banku DNA i tkanek

Kolekcja roślin w banku DNA i tkanek

Bezlist zwyczajny, gnidosz stepowy, kaldezja dziewięciornikowata, koślaczek stożkowaty, starzec długolistny, turzyca Buxbauma – oto przykłady wybranych gatunków roślin, których materiał genetyczny zabezpieczono w banku DNA i tkanek.
5-lecie działalności Banku DNA i tkanek

5-lecie działalności Banku DNA i tkanek

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym artykułem, dotyczącym 5-lecia działalności banku DNA i tkanek w LBG Kostrzyca. Tekst ukazał się w grudniowym numerze czasopisma Las Polski.
NOWE GATUNKI W BANKU DNA I TKANEK

NOWE GATUNKI W BANKU DNA I TKANEK

Dotychczas w banku DNA i tkanek w Leśnym Banku Genów Kostrzyca zdeponowano materiał genetyczny 105 gatunków roślin pochodzących z obszaru Puszczy Białowieskiej oraz Biebrzańskiego Parku Narodowego.