Roślinny bank DNA i tkanek
Bank DNA i tkanek wybranych gatunków roślin powstał w trosce o ochronę tego, co najcenniejsze w polskich lasach –ich różnorodności biologicznej. W banku gromadzony jest materiał genetyczny wielu cennych dla środowiska roślin, w tym próbki DNA i fragmenty tkanek gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem.
W banku gromadzony jest materiał genetyczny wielu cennych dla środowiska roślin, w tym próbki DNA i fragmenty tkanek gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem.
Bankowanie próbek DNA stanowi jedną z form zabezpieczania materiału roślinnego ex situ, uzupełniając kolekcję banku nasion, kriobanku oraz herbarium LBG Kostrzyca.
Zasoby Banku DNA służą do prowadzenia badań umożliwiających identyfikację wybranych gatunków roślin na podstawie sekwencji DNA.
Źródłem DNA są niewielkie fragmenty tkanek – najczęściej młode, zdrowe liście, zabezpieczone w terenie przy okazji zbioru nasion.
Próbki DNA pochodzą również z okazów zielnikowych, będących cennym źródłem materiału genetycznego.
Procedury laboratoryjne, powstałe na potrzeby tworzenia Banku DNA, konsultowane były z zagranicznymi specjalistami z Banku DNA, Królewskich Ogrodów Botanicznych, Kew w Wielkiej Brytanii.
Więcej informacji o funkcjonowaniu banku DNA na stronie: www.barkodowanie.pl