Asset Publisher
Leśne ośrodki nasienne w Norwegii i Polsce
FUNDUSZ WSPÓŁPRACY DWUSTRONNEJ MF EOG 2009-2014
Nazwa: „Leśne ośrodki nasienne w Norwegii i Polsce"
Status projektu: Zakończony
Okres realizacji: 14.06.2016 – 18.06.2016
Nr umowy: 514/2014/Wn-50/OP-XN-02/D z dnia 14.08.2014 r.
Wartość projektu: 42 000,00 zł.
Kwota dofinansowania: 42 000,00 zł.
Beneficjent: Leśny Bank Genów Kostrzyca
Partner: SKOGFRØVERKET (Norweskie Centrum Nasiennictwa Leśnego)
Opis projektu:
Działania projektowe obejmują wizytę studyjną ośmiu pracowników Leśnego Banku Genów Kostrzyca w Norweskim Centrum Nasiennictwa Leśnego w celu zapoznania się z jego działalnością, obejmującą: zbiory nasion, przygotowanie nasion do przechowywania i wysiewu, oceną żywotności oraz przechowywaniem leśnego materiału rozmnożeniowego w banku nasion. Ponadto jednostka zarządza plantacjami nasiennymi. Uczestnicy zapoznają się ze specyfiką gospodarki nasiennej na terenie Norwegii, problemami hodowli selekcyjnej oraz wartością hodowlaną i genetyczną składników leśnego materiału podstawowego, na przykładzie poletek doświadczalnych, programu testowania potomstwa i archiwów klonów. Wiedza, technologie oraz wieloletnie doświadczenia zostaną zaprezentowne przez pracowników Norweskiego Centrum Nasiennictwa Leśnego, którzy będa towarzyszyli uczestnikom podczas sesji terenowych i kameralnych. Jedna z plantacji nasiennych położona na terenie Parku Krajobrazowego w Kaupanger będzie podstawą do dyskusji na temat społecznych aspektów funkcjonowania tego typu obiektów.
Formy ochrony przyrody zostaną przedstawione podczas wizyty w Parku Narodowym Jotunheimen, który jest największym i najstarszym parkiem narodowym Norwegii z dominującym wysokogórskim krajobrazem. Obejmuje formy geologiczne powstałe na skutek zderzenia się płyt kontynentalnych Północno-Amerykańskiej i Bałtyckiej. Bardzo licznie występują tu rzeki i jeziora oraz lodowce. Na terenie obiektu występują bardzo rzadkie okazy roślin, flora charakterystyczna jest dla najwyższych położeń Skandynawii. Inne formy ochrony przyrody oraz zagospodarowanie turystyczne i udostępnienie terenów objętych ochroną zostanie przedstawione na przykładzie Parku Krajobrazowego Ringsakerfjell.
Uczestnicy zwiedzą również Muzeum Leśnictwa, Łowiectwa i Wędkarstwa w Elverum, gdzie zgromadzono bogatą kolekcję fauny i flory charakterystycznej dla Skandynawii. Część Muzeum poświęcona jest ochronie przyrody oraz akwarium.
Wizyta studyjna umożliwi uczestnikom zapoznanie się z warunkami biogeograficznymi Norwegii oraz występującymi zagrożeniami środowiska naturalnego. Uczestnicy będą mieli okazję obserwacji obecnego stanu ekosystemów, co umożliwi w przyszłości wzmocnienie kreatywnych działań w zakresie ochrony różnorodności biologicznej oraz efektywne zarządzanie obszarami chronionymi.
Wizyta studyjna pracowników LBG Kostrzyca w Norwegii pozwoli uczestnikom wyjazdu na poznanie specyfiki leśnictwa tego kraju. Głównym celem partnerstwa jest wymiana doświadczeń, wiedzy, technologii i najlepszych praktyk między instytucjami zajmującymi się ochroną różnorodności biologicznej. Wszelkie działania podejmowane w ramach współpracy będą miały za zadanie realizację celu jakim jest zatrzymanie procesu utraty różnorodności biologicznej. W ramach projektu pracownicy LBG Kostrzyca poznają norweskie podejście oraz metody ochrony przyrody. Poznają zrealizowane projekty i strategie, które mogłyby być wdrożone w Polsce, szczególnie w zakresie ochrony gatunków zagrożonych roślin, odbudowy siedlisk naturalnych. Wizyta studyjna będzie okazją do przedstawienia norweskiemu partnerowi osiągnięć leśnictwa polskiego w tym zakresie.
Wizyta współfinansowana będzie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej