Asset Publisher
Nasza Pracownia Kriokonserwacji uczestnikiem spotkania grupy roboczej GCC for Oak
Pracownia Kriokonserwacji LBG Kostrzyca uczestnikiem spotkania grupy roboczej Global Conservation Consortium for Oak.
Dęby to najbardziej majestatyczne drzewa występujące w Polsce, które cieszą się także największym szacunkiem. W Polsce najpowszechniejsze są dwa gatunki dębu: szypułkowy i bezszypułkowy, a Leśny Bank Genów Kostrzyca jest europejskim prekursorem i liderem w kriokonserwacji ich nasion.
W naszym kriobanku w ciekłym azocie (w temperaturze -196°C) przechowywaliśmy dotychczas wyłącznie plumule dębu szypułkowego. Obecnie podejmujemy próbę ulepszenia technik kriokonserwacji plumul dębu bezszypułkowego.
Nasza koleżanka z Pracowni Kriokonserwacji, Urszula Wasileńczyk, zaprezentowała wstępne wyniki prac podczas marcowego spotkania grupy roboczej Global Conservation Consortium for Oak – zrzeszenia naukowców i instytucji współpracujących w celu opracowania i wdrożenia kompleksowej strategii ochrony dębów.
Nasze wyniki zostały przyjęte z entuzjazmem przez międzynarodowe grono naukowców i miłośników dębów. Te badania to kamień milowy w kriokonserwacji plumul żołędzi – mamy nadzieje, że w przyszłości pozwolą one na doskonalenie metod przechowywania nie tylko dębów, ale również innych gatunków roślin.
Innowacyjne metody zamrażania plumul dębu bezszypułkowego w ciekłym azocie.
Hodowla in vitro siewek dębu bezszypułkowego po przechowywaniu w ciekłym azocie.