Wydawca treści Wydawca treści

ZBIÓR SZYSZEK SOSNY LIMBY W TATRACH

Wrzesień to pora dojrzewania nasion sosny limby (Pinus cembra L.), jest to gatunek drzewa objęty w Polsce ochroną gatunkową częściową. Limba w Polsce na stanowiskach naturalnych rośnie wyłącznie w Tatrach, nazywana jest tam Królową tatrzańskich borów.

Wspólnie z leśnikami z Tatrzańskiego Parku Narodowego podjęliśmy trud zebrania szyszek sosny limby w celu zachowania zasobów genowych tego gatunku w Leśnym Banku Genów Kostrzyca, nie było to zadanie łatwe gdyż w naturze praktycznie wszystkie nasiona (duże jadalne orzeszki) są wyjadane przez orzechówki (Nucifraga caryocatactes), a także wiewiórki (Sciurus vulgaris) oraz dzięcioły (Pici). Aby zabezpieczyć nasiona przed zjedzeniem, kilka miesięcy wcześniej na gałązki drzew z dojrzewającymi szyszkami założono specjalne siatki ochronne, które umożliwiły przetrwanie pełnych szyszek do czasu zbioru.

Zbiór prowadziliśmy w przepięknej scenerii – drzewostan sosny limby leży na bardzo stromym stoku, tuż przy Morskim Oku, na wysokości ponad 1400 m n.p.m. Limby można podziwiać wędrując czerwonym szlakiem z Morskiego Oka w kierunku Czarnego Stawu.

Autor tekstu i zdjęć: Michał Raj